Informacije

Najlakši način da dodjete do potrebnih i korisnih informacija. Informišite se o carinskim propisima pre nego što krenete na put.

mojaputovanja.com_informacije_savetiO carinskim propisima

Poznavanje osnovnih carinskih propisa od esencijalne je važnosti za svakog putnika, kako bi izbegao probleme sa kojima može da se susretne na graničnom prelazu. Osvrnućemo se na osnovne propise koji se odnose na izlazak ili ulazak u Srbiju, pravila koja važe u okviru Evropsku unije, ali i u zemljama koje nisu članice EU.

Prvi savet bi bio - prijavite na izlasku iz zemlje sve vredno što nosite sa sobom, kako ne biste imali problema prilikom ulaska u zemlju koja je destinacija vašeg privremenog boravka ili prilikom povratka kući.

Važeći carinski propisi u Srbiji

Roba koju putnici iznose iz zemlje ne podleže plaćanju carine, a putnik može pored predmeta koji spadaju u lični prtljag izneti i dodatne predmete koji su mu potrebni za svrhu putovanja (digitalne kamere, različite video i audio plejere, lap-topove i tako dalje), s tim što ih mora prijaviti na carini. Prilikom povratka iz inostranstva navedeni obrazac služi putniku kao dokaz da se radi o stvarima koje su privremeno iznete iz zemlje i na njih neće biti u obavezi da plati carinu. U slučaju da se utvrdi da nešto nije prijavljeno, protiv putnika se pokreće carinski prekršaj, a roba se privremeno oduzima.

Važno je znati da iz naše zemlje svi predmeti i dela koja imaju određenu umetničku ili kulturnu vrednost mogu da se iznesu jedino uz posedovanje dozvole Ministarstva za kulturu Republike Srbije. Roba koja podleže carinjenju može se cariniti po skraćenom postupku kada ukupna vrednost robe ne prelazi 3.000 eura. U sklopu carinskih povlastica omogućeno je da se bez prijavljivanja u zemlju unesu i litar žestokog alkoholnog pića, jedan parfem, jedna toaletna voda, boks cigareta ili 250 grama duvana.

U Srbiju je moguće uneti neograničeni iznos novca, dok je dozvoljena svota za iznos novca do 5.000 eura u bilo kojoj valuti. Stranci i osobe koje se nalaze na privremenom radu u inostranstvu su dužni da prilikom ulaska u zemlju prijave sav novac koji imaju kod sebe. Ukoliko to ne učine, a na izlazu se utvrdi da imaju više od dozvoljene svote, novac će im biti oduzet.

Iz naše zemlje je zabranjeno iznositi i unositi robu koja je namenjena prodaji, različite opijate, oružje i municiju. Ukoliko dođe do problema sa carinskim vlastima u stranoj zemlji obavezno kontaktirajte konzularno predstavništvo Srbije kako biste mogli da dobijete dodatne informacije i pomoć.

Osnovni carinski propisi koji važe u Evropskoj uniji

Ukoliko ulazite u Evropsku uniju moći ćete da unesete robu bez carinjenja samo u ograničenim količinama. Pored ličnog prtljaga, dozvoljeno je uneti 200 cigareta, 50 cigara ili 250 grama duvana, dva litra žestokog pića ili šampanjca, dva litra vina, 50 ml parfema i 250 ml toaletne vode, kao i dodatne predmete za ličnu upotrebu u vrednosti do 430 eura, ukoliko putnik putuje avionom ili brodom, ili 300 eura, ukoliko se kreće kopnenim putem. Sve preko tog iznosa se mora prijaviti i ocariniti.

Zabranjeno je uneti proizvode životinjskog porekla. Na listi zabranjene robe koja ne sme da se unese u EU nalaze se i droge i opijati, oružje, eksplozivni materijali i materijali ili roba pornografskog karaktera.Svaka država može imati neka dodatna pravila unosa ili iznosa robe, što se pre svih odnosi na hranu i predmete od umetničkog ili kulturnog značaja. Svako nepoštovanje propisa vodi ka plaćanju visokih kazni.

Kada su u pitanju zemlje koje se nalaze van Evropske unije, jasno je da svaka zemlja ima svoje propise o kojima se treba informisati prilikom putovanja. Ukoliko želite da vam putovanje bude što jednostavnije, poštujte propise zemlje u kojoj se nalazite i naravno, pre puta se informišite u turističkim agencijama, konzulatima, na Internet sajtovima ili direktno kontaktirajte ustanove zadužene za regulisanje carinskih poslova odredjene zemlje. Putovanje će biti ugodnije, lepše i bezbrižnije.


Uprava carina Republike Srbije
www.upravacarina.rs

Evropska komisija
ec.europa.eu

Uprava carina Republike Hrvatske
www.carina.hr

Uprava carina BiH
www.uino.gov.ba

Uprava carina Republike Crne Gore
www.upravacarina.vlada.cg.

Carinska uprava Republike Makedonije
www.customs.gov.mk

Posaljite nam Vaša iskustva i savete za putnike a mi ćemo ih objaviti.

 

Štampa El. pošta

LETOVANJE 2014 CENE GRČKA LETO 2014